Pivovar Strakonice 1649 oslaví 375 let od svého založení

Doba čtení:3 minut, 8 sekund

V sobotu 22. června se u Otavy bude konat tradiční Pivovarská pouť, která je vždy jedinečnou oslavou lahodného strakonického piva. Program bude letos o to pestřejší, protože pivovar slaví 375 let od svého založení. Na čepu tu budou všechny značky piv, které se ve Strakonicích vaří. Vedle Dudáka, Klostermanna, Krále Šumavy či Otavského zlatého, to bude i Letní speciál a letošní novinka nealkoholické pivo Radler citron. K tomu je tradičně připravený skvělý hudební program, kdy zahraje například skupina Iné Café nebo Protheus.

Sportovní fanoušci se mohou těšit na křest knihy, která je věnovaná osudům strakonických sportovních legend jako je například Vít Krejčí, Jindřich Staněk, Saša Salák, Miroslav Vondřička nebo Roman Turek. Z Katovic do Strakonic vyjedou kuriozní plavidla při tradiční neckyádě.

Připravené budou i komentované prohlídky pivovaru a na pivovarském dvoře také výstava historických aut a motorek. Prohlídky i kulturní program bude tradičně zdarma.

„Letošní poutí chceme oslavit významné výročí našeho pivovaru, který patří k nejstarším na jihu Čech. Tradičně máme připravený skvělý kulturní program. Na návštěvníky čekají koncerty, neckyáda, pokřtíme knížku o strakonických sportovních legendách, v plánu jsou prohlídky pivovaru. Hlavními hvězdami programu, ale budou naše piva,“ uvádí ekonomka pivovaru Jitka Hanzlovská.  

Hudební program začne ve 14:30 na parkovišti u pivovaru. Postupně se na pódiu v přibližně ve dvouhodinových intervalech vystřídají hudební skupiny: Narttu, Inekafe, Pavel Čadek, Protheus a na závěr zahraje Parkán. Hudební program je připravený i v Panské zahradě, kde si příchozí poslechnou legendární Nektarku a strakonickou country kapelu Pauza.

Spolu s Pivovarskou poutí jsme pro vás připravili Den otevřených dveří, na kterém vám kvalifikovaní průvodci objasní proces výroby našeho nepasterizovaného piva,“ uvádí obchodní ředitel Martin Man. Exkurze budou mít začátek v 8:00 hodin a poslední prohlídka se bude konat ve 14:00 hodin. Každá skupina může mít z důvodu bezpečnosti maximálně 20 účastníků, a proto jsou časové vstupenky připraveny v tomto množství na každou půlhodinu. Registrace je možná již nyní v Pivovarské prodejně. V den konání poutě budou vstupenky k dispozici na vrátnici pivovaru od 7:30. „Rostoucí zájem o tyto komentované prohlídky pivovaru nás velice těší, bohužel není v našich silách vyhovět všem, “ uzavírá ředitel pivovaru Dušan Krankus.

Trocha punku a nealko

Jak již bylo zmíněno, jedním z piv, které na pouti ochutnáte je Letní speciál. Nejvíce hořké strakonické pivo, je za studena chmelené, kdy se chmel přidává do ležáckého tanku. Navíc je chmelené pouze zahraničními odrůdami chmele – německou Mandarinou Bavarií, australskou Enigmou, anglickým chmelem Fuggles a letos poprvé také americkou odrůdou chmele Amarillo. „Chuťově dominantní je právě Mandarina Bavaria, která tomuto pivu dodává chmelové aroma připomínající mandarinky a citrusy, což je obzvláště osvěžující kombinace,“ uvádí sládek pivovaru Vlastimil Matej.

V 18.15 se na hlavním pódiu bude křtít kniha Sport u Otavy. Unikátní knížka bude sloužit jako památka nesmrtelných výkonů zdejších borců, kteří se nesmazatelně zapsali do dějin nejen českého, respektive československého sportu. Autorem je jihočeský novinář a publicista Pavel Pechoušek.

Podle mě vzniklo něco, co tu chybělo. Veliké příběhy, osobní zpovědi, zajímavosti, o kterých se ani nevědělo, to vše doplněno o nádherné fotografie. Skvělá publikace, která by měla byt součástí knihovny každého sportovního fandy na Strakonicku,“ uvádí Jan Petráš, zkušený sportovní novinář ze Strakonic.

Kniha je koncipovaná tak, že ji tvoří zpovědi 14 borců, kteří ve své disciplíně dosáhli nejen celorepublikového významu, ale nesmazatelně se zapsali i do evropské, respektive světové sportovní historie.

„Výborná práce, kniha zasahuje do mnoha sportovních disciplín. Nenásilně a čtivě popisuje historii sportu u nás. Krásné jsou i fotografie. Jen je škoda, že se do knihy nevešlo více. Věřím, že autora čeká ještě minimálně jeden poločas,“ usmívá se Stanislav Kašpar ze strakonické České unie sportu.

Social profiles