Osminásobný medailový úspěch moravských pivovarů Zubr, Holba a Litovel

Doba čtení:5 minut, 39 sekund

Pivovary celkem ovládly tři z šesti vyhlašovaných kategorií, a k tomu se tato piva mohou těšit z dalších pěti medailí. A nezůstalo jen u piva. Do Síně slávy za celoživotní přínos oboru byl slavnostně uveden Ing. Vilém Nohel, který je s těmito pivovary celoživotně spojen.

Každoroční klání o nejlepší pivo v odborné degustační soutěži České pivo připadá na konec září. Letošní rok nebyl výjimkou a opět byl velmi úspěšný pro moravské pivovary Zubr, Holba a Litovel, které zcela ovládly královskou kategorii ležáků. Vítězem se stal již podruhé v této soutěži dvanáctistupňový Zubr Gradus. Při sběru medailí nezůstalo jen u této kategorie. Hanušovický pivovar si se svým pivem Holba Šerák odnesl zlato v kategorii světlých 11 % ležáků. Nejlepší světlé výčepní pivo má také svého moravského šampióna, stal se jím Zubr Classic opět z pivovaru Zubr. Litovelská piva si pak odvezla ještě další tři medailová ocenění z kategorií nealkoholických a ochucených piv.

Zubr Gradus je jedinečný díky své charakteristické silné a plné chuti. Mimořádně vysokou kvalitu tohoto dvanáctistupňového ležáku ocenili degustátoři již před dvěma lety, kdy si Zubr Gradus v této královské kategorii odnesl svou první zlatou medaili. Letošní druhou příčku v téže kategorii obsadil pivovar Litovel s ležákem Litovel Premium, který opakovaně a dlouhodobě potvrzuje svou vysokou kvalitu na prestižních tuzemských i zahraničních degustačních soutěžích. Třetím nejlepším ležákem byl vyhlášen ležák Holba Premium.

„Každé ocenění svědčí o vysoké kvalitě našeho piva. To, že máme letos dvě první příčky v šesti vyhlašovaných kategoriích, a navíc v královské kategorii ležáků, nás utvrzuje v tom, že děláme svoji práci dobře. Dlouhodobě vaříme jedinečné pivo z vysoce kvalitních surovin a z toho nehodláme slevit. Těší mě, že Zubr Gradus, který jsme představili teprve v roce 2017, slaví již podruhé úspěch v podobě zlaté příčky,“ shrnuje úspěch Ing. Tomáš Pluháček, ředitel pivovaru Zubr.

Nejlepší tuzemskou jedenáctkou ve stále oblíbenější a neméně sledované kategorii – 11 % světlé ležáky je podle odborníků pivo Holba Šerák. Potvrdilo tak své exkluzivní postavení v rámci značky Holba a připsalo si tak již celkově 11. ocenění v rámci největších tuzemských a zahraničních soutěží.

„Pýchu našeho pivovaru – Holbu Šerák vaříme z tršického chmele s nezaměnitelnou hořkostí a horské vody z našeho vlastního vrtu už od roku 1984. Zrcadlí se v něm celé Jeseníky, a tak když se blýskne na velkých světových nebo prestižních tuzemských pivních soutěžích, jakou je právě České pivo, je to pro nás vždy radost a potvrzení, že jsme se vydali správnou cestou,“ komentuje důvody k oslavám Ing. Luděk Reichl, sládek Pivovaru Holba.

V konkurenci světlých výčepních piv se opět neztratil pivovar Zubr a se svým pivem Zubr Classic si připsal další zlatou medaili. Kvalitu moravských piv potvrdilo také pivo Litovel Free, které se umístilo na třetím místě v kategorii nealkoholických piv. Za velký úspěch lze označit druhé místo letošní litovelské novinky Litovel Řezaný Citron, který zvýraznilo i Litovel Pomelo, které získalo třetí místo v kategorii nealkoholických ochucených piv.

Neméně významným oceněním, které Český svaz pivovarů sladoven každoročně uděluje, je uvedení významných osobností do Síně slávy českého pivovarnictví a sladařství za celoživotní přínos oboru. V letošním roce toto prestižní ocenění získal Ing. Vilém Nohel, výrobně-technický ředitel skupiny pivovarů Zubr, Holba, Litovel.

Je to pro mě pocta a ocenění si vážím. V pivovarsko-sladařském oboru jsem včetně odborného studia působil 55 let. Sladařství a pivovarství jsem studoval na střední průmyslové škole v pražské Podskalské ulici a poté na VŠCHT. Po promoci jsem nastoupil do národního podniku Severomoravské pivovary, závod Radegast Nošovice. Začínal jsem v laboratoři a postupně jsem prošel všemi pozicemi ve výrobě. Na ta léta velmi rád vzpomínám. Po deseti letech v Radegastu jsem v rámci podniku přešel do Přerova, kde jsem setrval až do odchodu do důchodu v letošním roce. Rád bych poděkoval všem, kteří mě v mé profesi provázeli a od nichž jsem se mnohému naučil,“ dodává Ing. Vilém Nohel.

Medailonek Ing. Vilém Nohel

Ing. Vilém Nohel se narodil v roce 1951. Jeho profesní orientaci ovlivnila skutečnost, že v jeho rodišti a bydlišti začala s ukončením školní docházky výstavba nového pivovaru Radegast. Pivovarství studoval na Střední průmyslové škole potravinářské technologie v Praze v Podskalské ulici a na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Po promoci nastoupil do Severomoravských pivovarů, n. p., Přerov, konkrétně do závodu Radegast Nošovice. Začal prací v laboratoři a postupně ve výrobě prošel všemi pozicemi mistrů a vedoucích středisek v pivovaru a na sladovně. Poté byl šest let podsládkem. Následně v rámci podniku přešel do Přerova, kde vykonával funkci výrobního náměstka podnikového ředitele. V roce 1989 byl zvolen podnikovým ředitelem státního podniku Pivovary Přerov a po transformaci na akciovou společnost byl jejím generálním ředitelem. Posledních 27 let zastával funkci výrobně-technického ředitele skupiny pivovarů Zubr, Litovel a Holba. V roce 2013 si odnesl Cenu českého sládka F. O. Poupěte za přínos pivovarství, sladařství a návazným odvětvím v ČR. V roce 2020 publikoval odborný článek „Ballingova attenuační nauka a kalkulátor složení piva“, ve kterém matematicky odvodil alkoholové faktory zdánlivé attenuace pro současné pivovarství. Je autorem webové aplikace kalkulátoru pro výpočet složení piva na základě znalostí dvou parametrů piva – www.balling.cz.

 

Získaná ocenění Pivovary CZ v soutěži České pivo 2021
Kategorie 1. místo 2. místo 3. místo
Světlé ležáky Zubr Gradus Litovel Premium Holba Premium
11% světlé ležáky Holba Šerák x x
Světlá výčepní piva Zubr Classic x x
Tmavá piva x x x
Nealkoholická piva neochucená x x Litovel Free
Nealkoholická piva ochucená x Litovel Řezaný Citron Litovel Pomelo

 

Trojce pivovarů Zubr, Holba a Litovel úspěšně navázala na své úspěchy v předchozích letech a potvrdila tak, že se řadí mezi nejúspěšnější pivovary v historii soutěže.

Soutěž České pivo

Tradiční prestižní odborná soutěž České pivo se letos konala po jednadvacáté. Pořádá ji Český svaz pivovarů a sladoven ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským. V letošním roce se soutěžilo celkem v šesti kategoriích: světlé ležáky, 11% světlé ležáky, světlá výčepní piva, tmavá piva, nealkoholická piva neochucená a nealkoholická piva ochucená. Vedle vyhlášení výsledků soutěže České pivo jsou během Svatováclavské slavnosti také uváděny významné osobnosti do Síně slávy českého pivovarnictví a sladařství za celoživotní přínos oboru a je udělována Cena českého sládka F. O. Poupěte za přínos pivovarství, sladařství a návazným odvětvím v ČR.

Tradiční české pivovary Holba, Litovel a Zubr doposud spolupracovaly v rámci skupiny PMS Přerov a.s. Roční objem výstavu piva této skupiny se dlouhodobě pohybuje okolo 700 tis. hl, přičemž téměř třetina produkce směřuje na zahraniční trhy. Tyto regionální pivovary s celostátním dosahem vyvážejí pivo např. na Slovensko, do Německa, Polska, Maďarska, Itálie, Finska, Švédska, Litvy, Estonska, Ruska atd., ale třeba i do Kolumbie.

Social profiles
  • Nefiltrované, svrchně kvašené pivo Aprílový Ale je dubnovou novinkou z programu Sládkův Tip, v rámci kterého pivovary Zubr, Holba a Litovel uvádí na trh v průběhu roku limitované edice piv, uvařených ke speciálním příležitostem.

  • První místo v potravinářském odvětví, čtvrté místo v celkovém pořadí, jediný pivovar mezi oceněnými. Rodinný pivovar Bernard zaznamenal velký úspěch v Czech Top 100, prestižním žebříčku nejvýznamnějších firem České republiky.

  • Stejně jako zelená pro mnoho z nás symbolizuje jaro, pojí se s jeho příchodem i oblíbený jedenáctistupňový ležák Zelený Patrik ze speciálního programu Sládkův Tip, který je společným projektem sládků z pivovarů Holba, Litovel a Zubr.

  • Hledáte zpestření ponurých zimních dnů? Máme pro vás řešení! Na čepu vybraných restaurací a pivnic se právě v těchto dnech objevil nový Kávový Hromničák 11 z programu Sládkův Tip, který společně připravují sládci z pivovarů Litovel, Holba a Zubr.