Budějovický Budvar podniká další kroky k dosažení trvalé udržitelnosti

Doba čtení:2 minut, 18 sekund

Budějovický Budvar, národní pivovar, pokračuje ve své cestě k dosažení trvalé udržitelnosti. Po několikaměsíčním testování třinácti elektro vozidel různých značek se pivovar rozhodl zařadit do užívání tři vozidla s plně elektrickým pohonem. Elektromobily Škoda Enyaq byly v pátek oficiálně předány do rukou pivovaru.

Koncem loňského roku jsme testovali 13 různých elektromobilů a srovnávali jejich vlastnosti. Během tří měsíců jsme najezdili 8000 km. V průběhu tohoto období jsme se naučili, jak s vozidly zacházet a také jakým způsobem plánovat jízdy tak, aby doba nabíjení časově neomezovala naše řidiče. S ohledem na provozní náklady a přidanou ekologickou hodnotu jsme se rozhodli k flexibilnímu zapůjčení třech vozidel Škoda Enyaq od společnosti Arval CZ s.r.o.“ vysvětluje Vojtěch Lechner, manažer dopravy v Budějovickém Budvaru.  

„Za Arval jsme velmi rádi, že se stále potkáváme s dalšími klienty, kteří jsou otevření nejen operativnímu leasingu, ale hlavně elektromobilitě, ve které vidíme budoucnost. Věřím, že řidiči z řad Budějovického Budvaru budou s vozy Enyaq spokojeni.“ říká Aleš Polák, generální ředitel Arval CZ s.r.o.

S testovací fází pomáhala také společnost E.ON Energie a.s. Její zástupci konzultovali s vedením pivovaru zejména možnosti dobíjení a následné potřeby pro začlenění do provozu podniku. Propůjčili také několik stanic na období testování.

„Dobít elektromobil je jedna věc. Ze zkušenosti, ale víme, že ve firmách je potřeba myslet na řadu dalších aspektů. Namátkou zmíním třeba detailní vykazování dobíjení, chytré zapojení velkého počtu stanic, kompenzace domácího dobíjení nebo správa uživatelů. Dobíjení služebního vozidla zkrátka klade o něco větší nároky na celkové řešení.“ říká Jakub Kott, vedoucí oddělení Mobility Services společnosti E.ON Energie.

Pozitivní reakce zaznívají také ze strany řidičů. Elektromobily poskytují svým uživatelům obecně větší míru pohodlí a komfortu. Co se týká nabíjecí infrastruktury, v posledních letech se značně rozrostla, tudíž šlo jen o to, naučit se plánovat cesty včetně potřeby dobíjení a efektivního využití času po dobu dobíjení.

„S elektromobily je život odlišný od současných zvyklostí, je potřeba změnit přístup. Zároveň jsme si vědomi, že nejsou vhodné úplně pro každého, například pro řidiče, kteří pravidelně absolvují dlouhé trasy po dálnici při nízkých zimních teplotách, kdy se dojezd snižuje. V každém případě pro nás elektromobily v tuto chvíli představují ideální řešení, které splňuje naše potřeby.“ doplňuje Pavel Pánek, provozní ředitel Budějovického Budvaru.

K výměně části konvenčních vozidel za elektromobily je pivovar motivován především cílem postupně snižovat uhlíkovou stopu. Užívání vozidel s plně elektrickým pohonem totiž představuje nulové emise. Budějovický Budvar bude vozidla Škoda Enyaq, která do svého provozu zařadil v režimu střednědobé zápůjčky, testovat až do konce října. Následně proběhne interní vyhodnocení a v případě spokojenosti pivovar s největší pravděpodobností trvale rozšíří svůj vozový park o další modely těchto automobilů.

Social profiles