Pivovar Platan slaví 480 let. Pro milovníky piva navařili sládci nový výroční ležák

Doba čtení:1 minut, 21 sekund
První písemné zmínky o protivínském pivovaru se datují již do roku 1540. Foto: pivovary-lobkowicz.cz

Výročí 480. let od první písemné zmínky slaví v letošním roce pivovar Protivín patřící do skupiny Pivovary Lobkowicz Group. Při této příležitosti sláďáci připravili speciální dárek jak pro milovníky piva, tak i pro sebe.

Nový jihočeský výroční ležák má nezapomenutelnou chuť. „Slaďák je v pivovarské hantýrce vyučený odborný řemeslník výroby sladu a piva. Toto slovo jste slyšeli i v pohádce Dařbuján a Pandrhola,“ objasnil sládek Michal Voldřich. První slavnostní naražení sudu s výročním ležákem se uskutečnilo v areálu pivovaru.

Čtěte také:
Čerťák není jen název pro Čertovu horu
Pandemie koronaviru přeruší boom minipivovarů

V době nouzového stavu mnozí aplikovali Plataning, my jsme zase pro ně připravili pivní potěšení. Dělá nám radost, a doufáme, že z něho budou naši příznivci nadšení,“ dodává sládek Michal Voldřich.

Výroční sudový ležák se vyznačuje velmi plnou chutí, typickou sladovou vůní a jemnou hořkostí.

Při jeho vaření je dodržován klasický dvourmutový způsob rmutování. Kvasí na spilce v otevřených kádích a leží patřičnou dobu v ležáckých sklepích. S fortelem vařené pivo vynikající chuti, umocněné klidem a pohodou jižních Čech, ocení každý znalec piva.

První písemné zmínky o protivínském pivovaru se datují již do roku 1540. Pivovar vždy patřil k nejvýznamnějším v českých zemích. V roce 1711 přešel do vlastnictví šlechtického rodu Schwarzenbergů, kteří byli velmi pokrokoví. V něm setrval déle než dvě stovky let. A právě za éry Schwarzenbergů byla v pivovaru vybudována překrásná varna s měděnými kotli, včetně atypické mladinové pánve ve tvaru čtverce, ve kterých se pivo vaří dodnes.

Previous post Pivovary Staropramen inovují obal svých klíčových značek
Next post Otavský zlatý slaví destet let
Social profiles