Letní prodej strakonického piva po koronakrizi roste

Doba čtení:2 minut, 3 sekund
Dudák se vyznačuje se silnou plností, čistým chmelovým aroma a vyváženou hořkostí příjemně zakulacují chuť. Foto: pivovar-strakonice.cz

Letní prodej strakonického piva roste. Podle aktuální situace ve srovnání s loňským rokem stoupne prázdninový výstav o cca 700 hektolitrů, což představuje asi 3 % nárůst.

„Léto bylo a je letos výborné. V červenci i srpnu evidujeme meziroční nárůst. Stejně jako ostatním pivovarům nám pomohlo, že naši trávili dovolenou v tuzemsku. Máme například plnou Šumavu a Lipensko, to nám pomáhá, uvedl ředitel pivovaru Dušan Krankus.

Čtěte také:
Čerťák není jen název pro Čertovu horu
Plzeňský Prazdroj pivo k likvidaci zužitkoval na pálenku

Výpadek prodeje v době nouzového stavu, ale úplně nahradit nepůjde.„V lednu a únoru jsme evidovali mírný nárůst a začátek roku 2020 se tak jevil velmi slibně, poté jsme během dalších třech měsíců ztratili cca 2800 hl sudového piva a bylo po nadějích. V těchto měsících jsme evidovali 20 procentní propad oproti loňsku. Situace se začala zlepšovat až v červnu, kdy se rozvolnila koronavirová opatření. Nedá se nic dělat, podobné problémy mají i jiné české pivovary,“ doplnil Krankus.

Celkově má za první letošní pololetí Dudák kvůli koronaviru výstav nižší meziročně o 7,5 procenta. Ředitelův aktuální odhad je, že roční skóre se bude pohybovat mezi pěti až šesti procentním poklesem. „Pokud se objeví povinnost nosit roušky v restauracích a hospodách, bude pokles ještě větší,“ doplňuje.

Při jarní koronavirové krizi přišel strakonický pivovar každý týden na tržbách o 2,5 milionu korun. Prodej sudového piva klesl na jaře téměř na nulu. Pivovar v březnu a dubnu úplně zastavil linku na stáčení piva do sudů, zrušil i několik plánovaných investic. Soustředil se ale na pomoc zdejší nemocnici, zdravotníkům nakoupil například respirátory. Letos chtěl Dudák zahájit další rekonstrukci technologií, v jakém to nakonec bude rozsahu záleží na aktuálních finančních možnostech. V Dudáku budou ale určitě modernizovat scezovací kádě a lepičky lahví.

Strakonický pivovar Dudák měl v roce 2019 výstav 56.544 hektolitrů. Obrat stoupl o procento na 93,7 milionu korun, zisk po zdanění vzrostl o 200 procent na 448.000 Kč. Také loni a předloni byl pivovar ziskový. O 300 hektolitrů loni stoupl vývoz. Dudák celkově vyvezl 3000 hektolitrů. K tradičním zemím patří Maďarsko a Slovensko, předloni získal pivovar nové kontrakty na Ukrajině, ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Zaměřit se chce na export do Ruska. Jediný český pivovar, který vlastní město, má asi 60 zaměstnanců, žádný nemusel v době krize nuceně odejít.

Social profiles