Pivovar Klášter slaví 450 let. Sládci obdarovali milovníky piva i sebe ležákem dle prastaré receptury

Doba čtení:1 minut, 55 sekund
Výroční sudový ležák MNICH je pivo s vyšší barvou. Vyznačuje se vysokou plností, odpovídající hořkostí, čistým chmelovým aroma a výbornou pitelností. Foto: pivovary-lobkowicz cz

Půlkulaté výročí 450. let od svého založení slaví v letošním roce pivovar Klášter patřící do skupiny Pivovary Lobkowicz Group. Při této výjimečné příležitosti sládci připravili speciální dárek jak pro milovníky piva, tak i pro sebe. Nový výroční ležák MNICH má nezapomenutelnou chuť, a to díky své receptuře. Ta je prastará a objevena byla v archivech pivovaru. První slavnostní naražení sudu s výročním ležákem MNICH se uskutečnilo ve stylové v restauraci Skála, která se nachází v podzemích prostorech pod pivovarem.

Vařit pivo podle receptury, která vznikla před tak dlouhou dobou, je něco neskutečného. I pro nás pro sládky je to jedinečný zážitek. V ten okamžik si uvědomujete, že technologie se vyvíjejí a posouvají kupředu, ale podstata výroby piva je pořád stejná a tento lahodný mok, který si zamiloval pomalu každý druhý Čech, má královský původ,“ dodává sládek Zdeněk Prokůpek.

Čtěte také:
Našim pivovarům se minulý rok vydařil
Pandemie koronaviru přeruší boom minipivovarů

Výroční sudový ležák MNICH je pivo s vyšší barvou. Vyznačuje se vysokou plností, odpovídající hořkostí, čistým chmelovým aroma a výbornou pitelností. Jak se sluší na pivo připomínající 450letou historii pivovaru, není v sudech pasterováno, a proto chutná jako v ležáckých skalních sklepích pivovaru.

Samotný pivovar Klášter dostal své jméno podle kláštera řádu cisterciáků, založeného ve druhé polovině 12. století v místech, kde dnes stojí pivovar. První pivo tu začal vařit v roce 1570 Jiří Labouňský z Labouně, majitel kláštera a přilehlých pozemků, který si zde také nechal vystavět renesanční zámek. Avšak pivovar do podoby, jakou známe nyní, nechali přebudovat až potomci jednoho z dalších majitelů, Albrechta z Valdštejna. A v majetku Valdštejnů se pivovar, který mimochodem koncem 19. století patřil mezi sedm největších pivovarů v českých zemích, udržel až do roku 1945.

Z původního kláštera se do současnosti dochovala už jen brána s překrásným portálem, stojící na nádvoří pivovaru. Ale téměř dvě desítky metrů hluboké sklepy, které už od středověku vznikaly ve skále pod pivovarem, slouží pivovarské výrobě stále. Pivo v nich kvasí a dozrává dodnes.

Výroční sudový ležák MNICH si mohou lidé zakoupit přímo v pivovarské prodejně, nebo objednat přes zákaznické centrum na telefonním čísle 800 987 789.

Previous post Budvar investoval 280 milionů do nových tanků
Next post Našim pivovarům se minulý rok vydařil
Social profiles