Pivovar Jihlava slaví 160 let. Milovníci piva byli obdarováni výročním ležákem

Doba čtení:1 minut, 41 sekund
Jihlavské pivo je na Vysočině tradičním, oblíbeným a často vyhledávaným nápojem. Foto: pivovar Jihlava

Výročí 160. let od svého založení slaví v letošním roce pivovar Jihlava patřící do skupiny Pivovary Lobkowicz Group. Při této výjimečné příležitosti sládci připravili speciální dárek jak pro milovníky piva, tak i pro sebe. Tento prvotřídní ležák uvařený podle originální receptury je synonymem náročného, ale poctivého života na Vysočině. První slavnostní naražení sudu s výročním ležákem se uskutečnilo v areálu pivovaru s naší patronkou, paní ježkovou, Hermiónou.

Výroční sudový ležák, připomínající 160letou historii pivovaru Ježek, se vyznačuje příjemnou hořkostí, plností, perfektním řízem a výbornou pěnivostí.

Jsme pokračovateli 160leté pivovarské tradice v Jihlavě, máme obdivuhodný historický pivovar a především máme skvělé pivo s puncem nezaměnitelnosti. To je důvod k oslavě a k napití se chmelového moku. Ten výroční v sobě ponese jemnost žateckých chmelů, extra porci sladu a sílu pivovarského řemesla. Tak tedy „Dej Bůh štěstí „ ,“ dodává sládek Richard Procházka.

Čtěte také:
Velké pivovary stále likvidují stovky tisíc hektolitrů piva
Pandemie koronaviru přeruší boom minipivovarů

Jihlavské pivo je na Vysočině tradičním, oblíbeným a často vyhledávaným nápojem. Patrně nejstarší písemnou zprávou o jihlavském sladovnictví a pivovarnictví je zmínka v městské knize z první poloviny 14. století. První skutečná sladovnicko-pivovarská statuta byla potvrzena městskou radou Jihlavy v roce 1531. Počet 123 sladovnických domů s právem várečným pak uvádí Jihlavská statuta potvrzená Marií Terezií v roce 1748. Historický vývoj vrcholí rokem 1859, kdy se usnesli jihlavští sladovníci uzavřít poslední 4 pivovárky a vybudovat společný moderní pivovar. Nový pivovar, jako pokračovatel jihlavského právovárečnictví, byl slavnostně otevřen 4. dubna 1861. Pivovar sám však za rok svého vzniku označuje rok 1860, kdy začal fungovat jako významný hospodářský subjekt.

Symbolem jihlavského pivovaru je ježek. Jméno Ježek je odvozeno od znaku města Jihlavy, na němž se ježek vyskytuje. To souvisí s německým jménem Jihlavy: Iglau (něm. Igel = ježek).

Výroční sudový ležák si mohou lidé zakoupit přímo v pivovarské prodejně, nebo objednat přes zákaznické centrum na telefonním čísle 800 987 789.

Social profiles
  • Nefiltrované, svrchně kvašené pivo Aprílový Ale je dubnovou novinkou z programu Sládkův Tip, v rámci kterého pivovary Zubr, Holba a Litovel uvádí na trh v průběhu roku limitované edice piv, uvařených ke speciálním příležitostem.

  • První místo v potravinářském odvětví, čtvrté místo v celkovém pořadí, jediný pivovar mezi oceněnými. Rodinný pivovar Bernard zaznamenal velký úspěch v Czech Top 100, prestižním žebříčku nejvýznamnějších firem České republiky.

  • Stejně jako zelená pro mnoho z nás symbolizuje jaro, pojí se s jeho příchodem i oblíbený jedenáctistupňový ležák Zelený Patrik ze speciálního programu Sládkův Tip, který je společným projektem sládků z pivovarů Holba, Litovel a Zubr.

  • Hledáte zpestření ponurých zimních dnů? Máme pro vás řešení! Na čepu vybraných restaurací a pivnic se právě v těchto dnech objevil nový Kávový Hromničák 11 z programu Sládkův Tip, který společně připravují sládci z pivovarů Litovel, Holba a Zubr.